вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 4

Во напади извршени од ИД загинаа 17 ирачки војници во близина на Рамади

132608094

Последни вести

Најмалку 17 ирачки војници загинаа во самоубиствени напади со камиони бомби извршени денеска од џихадистичката група Исламска држава (ИД), во близина на градот Рамади, соопштија воени извори.

Нападите се извршени во Џараиши, на 10 километри северно од Рамади. Освен тоа, џихадистите опколиле воен дел, преземале мост и блокирале пат, кој е од голема важност за ирачката армија.

Ова се едни од најжестоките напади извршени од ИД врз ирачките вооружени сили откако тие го презедоа Рамади од џихадистичката група во декември минатата година.

Најмалку петмина полицајци загинаа денеска, а 12 се повредени во двеон самоубиствен напад, извршен од ИД во предградие на Багдад. Мета на терористите била полициска станица во Абу Гариб.

Најчитани вести