понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 64

Во нападите на џихадистите низ светот најмалку 1.280 жртви

Во тие податоци не се опфатени Ирак и Сирија каде ИД имаат контрола врз конкретна територија и каде нивните злосторства се многу поголеми.

дзихадисти-630x393

Поврзани вести

Откако во јуни 2014 година прогласи „калифат“, самопрогласената Исламска држава извршила или испланирала речиси 75 терористички напади во 20 држави ширум светот, наведува Си-Ен-Ен.

Во тие напади загинале најмалку 1.280 луѓе, а ранети се повеќе од 1.770.

Во тие податоци не се опфатени Ирак и Сирија каде ИД имаат контрола врз конкретна територија и каде нивните злосторства се многу поголеми.

Американскиот ТВ канал истакнува дел од нападите за кои се верува дека се инспирирани или организирани од ИД или од нивни регионални групи:

– 24 мај 2014 година – Три лица убиени и едно рането во Еврејски музеј во Брисел.
– 20 декември 2014 – Маж нападна со нож тројца полицајци, убиен на место. Напаѓачот бил Французин роден во Бурунди.
– 9 јануари 2015 – Амеди Кулибали уби полицајка во Париз, а потоа тој беше убиен .
– 14 февруари 2015 – Напад на Форум за слобода на говор и престрелка во синагога во копенхаген. Убиени две лица и петмина ранети полицајци.
– 2 септември 2015 – ИД објави дека нивна „филијала“ на југ во Русија нападнала воена постројка во Дагестан
– 3 ноември 2015 – Низа терористички напади во Париз во кои се убиени 130 луѓе, а ранети повеќе од 350. Најтежок биланс во Франција од Втората светска војна.
– 5 декември 2015 – Напад во станица на метро во Лондон. Напаѓат уби човек извикувајќи – Ова е за Сирија.
19 март 2016 – Самоубиствен напад во Истанбул, убиени четири луѓе и ранети 36.

Најчитани вести