сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Во несреќа во Пакистан загинаа 10 деца

„Шеснаесет лица загинаа, вклучувајќи 10 деца и пет жени. Седум патници се повредени,“ изјави за АФП официјално лице од управата на Сват.

pakistan

Поврзани вести

Во автобуска несреќа која денеска се случи во долината на Сват на североистокот на Пакистан загинаа 16 лица, вклучувајќи и 10 деца, соопштија официјалните лица.

Автобусот кој превезувал патници од централната провинција Пенџап во областа Сват, доживеал несреќа на патот во блзиина на реката рано утринава, пренесува АФП.

„Шеснаесет лица загинаа, вклучувајќи 10 деца и пет жени. Седум патници се повредени,“ изјави за АФП официјално лице од управата на Сват.

Причините за несреќата се непознати, но не е исклучено и возачот да заспал.Меѓу повредените се тројца мажи и голем број на жени и деца.Во Пакистан сообраќајните несреќи се чести поради лошите патишта и старите автомобили.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести