Магазин

Во Нетпрес кујната денеска готвиме: Паста со димен лосос

Во Нетпрес кујната денеска готвиме: Паста со димен лосос

Имаме интересно мени денеска во кујната на Нетпрес, одлучивме да подготвиме паста со димен лосос и превкусна чоколадна торта.

Потребни состојки:

100 гр макарони

6 парчиња млад кромид

½ лажичка копар

75 гр крем сирење на собна температура

По вкус сол и бибер

150 гр димен лосос

Подготовка

Во поголемо тенџери ставете вода со многу сол да зоврие. Во зовриената вода ставете ги макароните да се варат, околу седум до осум минути. Додека макароните се варат, вие исечкајте го магдоносот, младиот кромид заедно со зелениот дел. Исто така исечкајте го димениот лосос.

Макароните процедете ги, но оставете четири до пет лажици од водата во која се вареа.

Во зделата во која ќе послужувате ставете ги макароните, свежо исечканите зачини, димениот лосо, водата во која се вареа макароните и крем сирењето, сето тоа добро измешајте, додате сол и бибер по вкус, уште еднаш промешајте и послужете.