вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Во Нетпрес кујната денеска: Мусака од пиперки и мајмун колач

masa

Поврзани вести

Во кујната на Нетпрес денеска се одлучивме малку да ја промениме обичната мусака од компири и мелено месо и да направиме мусака со пиперки и пилешки стек.

Состојки:

8 печени пиперки

500 гр бело пилешко месо (може и мисиркино) musaka so piperki

2 кафени лажички просо

1 праз

Зачини, бибер

Брашно + вода

Испечените пиперки и исечкнато месо со просото динстајте ги со малку праз, зачинете ги и додете малку бибер. Наредете ги во сад така што ќе ставите ред пиперка, ред месо. Прелијте ги со вода во која ќе ставите брашно и запечете во рерна на 200 степени околу 45 минути.

Пријатен апетит!

За десерт ви препорачуваме да пробате Мајмун колач, нека не ве лаже името, се работи за нешто навистина вкусно.

Состојки

Петит кекс

За кремот

½ литри млеко

8 лажици брашно majmun kolac

10 дкг шеќер

175 гр масло

1 ванилин шеќер

3 меки банани

За кремот – одвојте малку млеко во еден сад во кој што веќе сте ги ставиле брашното со шеќерот и згответе го како пудинг. Кога ќе се олади оваа смеса додетее масло или маргарин и мешајтее со миксер заедно со ванилиниот шеќере и трите омекнати банани.

Кексите натопете ги во млеко и наредети ги во тавче. Преку нив ставете половина од готовиот крем, па повторете ја постапката со кесксите. Колачот прелијте го со чоколадна глазура.

Уживајте!

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести