недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Во Нигерија убиени 135 цивили

nigerija boko haram

Поврзани вести

Непознати напаѓачи од средината на оваа недела убиле 135 цивили во североисточниот дел на Нигерија.

Убиствата биле извшени во најмалку три одвоени напади и се соменева дека за нападите се одговорни припадниците на исламистичкото движење „Боко Харам“.

Нигериската војска покренала голема офанзива против „Боко Харам“ чии припадници се борат за воведување на шеријатот.

Од почетокот на година во насилството во регионот загинале 1.500 лица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести