среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во ноември невработеноста во Грција достигна 28 отсто

eu-grcija

Поврзани вести

Во ноември 2013 година невработеноста во Грција продолжи да расте, достигнувајќи 28 отсто, пренесе „АФП“ повикувајќи се на Грчката статистичка служба.

Во ноември 2012 година невработеноста во земјата била 26,3 отсто. На месечна основа, пак, бројот на невработените Грци е зголемен за 0,3 отсто.

Во 11-тиот месец на 2013 година младинската невработеност изнесувале 61,4 отсто, со што ја надмина повторно границата од 60 отсто, откако во октомври нивото беше намалено на 57,9 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести