вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во одрон во Кина загинаа 19, а повредени се две лица

kina_zemjotres_1

Последни вести

Во одрон кој ги затрупа спалните на работниците кои работат на изградба на авто-пат на североистокот на Кина, загинаа 19 а повредени се две лица, изјавија денеска официјални лица.

Одронот затрупа осум монтажни бараки во регионот Ганкуан во провинцијата Шанси.

Загинале девет лица, а десет настрадале по неуспешниот обид на спасувачите да дојдат до нив, пренесува кинеската новинска агенција Синхуа.

Во планинските региони на Кина каде што поради изградба на патиштата е уништена вегетацијата често се случуваат одрони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести