петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Во Охрид свеченост по повод Денот на македонската револуционерна борба

ohridsko-ezero

Последни вести

Општина Охрид со пригодна свеченост вечерва ќе го одбележи 23 октомври – Денот на македонската револуционерна борба.

Во рамки на свеченоста што ќе се одржи со почеток од 20 часот во Големата сала на Центарот за култура „Григор Прличев“ предвидена е пригодна културно-уметничка програма со настап на хорот при  ОСУ „Св. Климент Охридски“,  Aнсамблот  „Билјана Јуниор“, виолинистот Игор Бежаноски, кои ќе изведат преработки на познати револуционерни песни.

Предвидено е да настапат и учениците од рецитаторската секција од охридската гимназија со извадоци од поемата „Македонија” од Анте Попоски, актерот Ивица Цонев ќе ја рецитира песната „Македонијо кога ќе те по македончиме” од Радован Павлоски, а манифестацијата ќе биде заокружена со настап на Танцовиот клуб „Соната“ на  „Со маки сум се родила” и Мизар-модератор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести