петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Во октомври невработеноста во Грција достигнала 27,8 отсто

grcija-nevrabotenost

Поврзани вести

Во октомври невработеноста во Грција се зголемила и достигнала 27,8 отсто, пренесе „АФП“ повикувајќи се на грчката статистичка служба. Во октомври 2012 година невработеноста во земјата изнесувала 26,1 отсто.

Во десеттиот месец минатата година кај младите недостигот на работни места засегнувал шестмина од секои десет Грци или 57,9 отсто. Една година претходно невработеноста меѓу младите изнесувала 56 отсто.

На месечна основа невработеноста останала непроменета, забележувајќимал пораст од 0,1 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести