вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Во оптег кована пара „Скорпија“ за колекционерски цели

Кованата пара е изработена од сребро 925, со тежина од 21 грам, чистота на среброто 19,43 грама, во овална форма со димензии од 35 х 45 мм, полирани со 24-каратна златна меѓуоснова и вметнато тркалезно стакленце со димензии 18,4 х 6,1 мм.

skorpija

Последни вести

Народната банка пушти во оптек кована пара за колекционерски цели „Скорпија“ од серијата „Хороскопски знаци“. Цената на оваа кованата пара изнесува 2.700 денари.

Кованата пара е изработена од сребро 925, со тежина од 21 грам, чистота на среброто 19,43 грама, во овална форма со димензии од 35 х 45 мм, полирани со 24-каратна златна меѓуоснова и вметнато тркалезно стакленце со димензии 18,4 х 6,1 мм.

Кованите пари за колекционерски цели издадени од Народната банка се законско средство за плаќање во Република Македонија, соопшти НБРМ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести