понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Пакистан ќе се формира воен трибунал за терористички дела

Одлуката беше донесена по крвавиот напад врз талибанци во училиште во Пешавар, во кој минатата седмица загинаа 149 лица, од кои повеќето деца.

peshevar-pakistan-terorizam-masakr-08

Последни вести

Пакистанските политички сили одлучија да создадат воени трибунали, во кои ќе се разгледуваат дела, поврзани со тероризам, објави МИА.

Одлуката беше донесена по крвавиот напад врз талибанци во училиште во Пешавар, во кој минатата седмица загинаа 149 лица, од кои повеќето деца.

Одлуката за создавање на воени трибунали за делата, поврзани со теоризам, била донесена по 11-часовна седница.

Најчитани вести