недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 47

Во Пакистан уапсен портпарол на талибаните и спречен напад од ИД

Пакистанските војници во понеделникот уапсиле и девојка која во името на џихадистичката Исламска држава планирала во текот на Велигденските празници да изврши самоубиствен напад врз христијанската заедница

pakistan

Поврзани вести

Портпаролот на екстремното исламистичко движење Талибан во Пакистан, Ехшанул Ехсан им се предал на пакистанските безбедносни сили, а нивните припадници во друга област на земјата спречиле напад врз христијанското малцинство кој го планирала ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, соопшти во понеделникот командата на пакистанската армија.

Гласноговорникот и воедно челник на пакистанската талибанска фракција Џамат-ул-Ахрар, Ехшанул Ехсан, им се предал на властите и се наоѓа во притвор, изјавил портпаролот на пакистанската армија Асиф Гафур.

Џамат-ул-Ахрар е одговорна за некои од најсмртоносните напади во Пакистан, а Ехсан е основачот на медиумскиот конгломерат кој ги промовира пораките на талибаните и преку социјалните мрежи регрутирал нови припадници на движењето.

Пакистанските војници во понеделникот уапсиле и девојка која во името на џихадистичката Исламска држава планирала во текот на Велигденските празници да изврши самоубиствен напад врз христијанската заедница во Лахоре, додал воениот портпарол.

Младата жена е идентификувана како Норин Легари, студентка по медицина, која пораснала во Хајдарбад од каде што допатувала за да го изврши нападот. Таа имала помош од двајца мажи, а кај кои биле откриени елеци со експлозиви и гранати.

Апсењата се дел кампањата на пакистанската армија против џихадистичките милитанти, покрената по серијата напади коишто во февруари ја погодија оваа азиска доминантно муслиманско земја, нуклеарна сила.

Најчитани вести