петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Во Пенсилванија е прогласена вонредна состојба

pensilvanija sneg

Поврзани вести

Во Пенсилванија е прогласена вонредна состојба поради снежната бура, соопшти потпретседателот на САД, Џо Бајден, кој е во посета на државата. Овој потег ќе им помогне на државните власти да се справат со обновувањето на електричната енергија. Стотиците илјади се’ уште се без електрична енергија, пишуваат локалните медиуми.

Во екот на снежната бура од средата во мрак се околу 849.000 жители. Нивниот број потоа се намали до 436.000 во текот на вчерашната ноќ. Властите предупредуваат дека целосното обновување на електричната енергија може да потрае неколку дена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести