вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Во пет општини во Србија прогласена вонредна состојба

poplave-srbija11

Последни вести

Поради силните врнежи кои ја зафатија Србија и причинија големи материјална штета, како и поплави во голем број на станбени објекти, прогласена е вонредна состојба во пет општини и тоа Пожаревац, Топол, Соко Бања, Болјевац и Мервеџ.

По налог на Министерството за внатрешни работи започнати со работа се локални штабови за вонредни состојби и подигнување на подготвеноста на сите кои учествуваат во спроведувањето на мерките за одбрана од поплави.

Припадниците на Секторот за вонредни ситуации при српското МВР постојано ја надгледуваат состојбата на теренот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести