недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Во петок и вторник ќе се прска против комарци

комарци-2

Последни вести

Министерството за транспорт и врски информира дека на 11 и 14 јули 2014 година ќе се изврши втората авиодезинсекција прскање против возрасни комарци со широкопојасен инсектицид.

Прскањето против комарци ќе се спроведе на 4 приоритетни локации утврдени од страна на Министерството за транспорт и врски во соработка со Министерството за здравство.

Дезинсекцијата ќе биде извршена на вкупна површина од 4.400 хектари по воздушен пат.

На 11.07.2014, петок, ќе се спроведе прскање во општина Дојран на вкупна површина од 1000 хектари и во општина Чешиново-Облешево на површина од 900 хектари, а на 14.07.2014 година ќе се изврши прскање во општина Охрид на површина од 1500 хектари, како и во општина Ресен на површина од 1000 хектари.

Препаратот за прскање (Аква К-отрин) кој ќе се употреби при престојното прскање, е со брзо почетно дејство, висока ефикасност, минимална доза и со висок коефициент на безбедност, согласно препораките на Светската здравствена организација за заштита на населението и неговата животна средина.

Исто така, прскање против комарци (аеросолна адултицидна дезинсекција), се изврши и во месец јуни, во пресрет на летниот период и туристичката сезона, се со цел да се намали присуството на комарци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести