петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 55

Најмалку шест илјади бегалци се очекуваат денеска во Пиреја

chamec-begalci-1

Поврзани вести

Откако синдикатот на морнарите одлучи да го прекине штрајкот по што бродовите почнаа да пловат, во Пиреја пристигнаа два ферибота со 2.883 бегалци.

Во исто време, во пристаништето во Кавала пристигнаа два фериботи со околу 800 бегалци од Хиос и Митилена.

Локалните власти соопштија дека во Пиреја денеска се очекува да пристигнат најмалку шест илјади бегалци од грчките острови.

Најчитани вести