понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 30

Во Пиреја пристигнале само 17 мигранти и бегалци

epa04889382 An Afghan refugee holds her baby before boarding a ship to Piraeus, on the island of Kos, Greece, 19 August 2015. The Greek island is struggling with a major influx of refugees and migrants amidst the financial crisis and the height of the tourist season.  EPA/YANNIS KOLESIDIS

epa04889382 An Afghan refugee holds her baby before boarding a ship to Piraeus, on the island of Kos, Greece, 19 August 2015. The Greek island is struggling with a major influx of refugees and migrants amidst the financial crisis and the height of the tourist season. EPA/YANNIS KOLESIDIS

Последни вести

Во пристаништето во Пиреја денеска пристигнале само 17 мигранти и баратели на азил, додека во импровизираниот камп во пристаништето во моментов престојуваат 5.330 луѓе.

Според официјални податоци на УНХЦР, во март во Грција дневно, во просек, пристигнуваат 996 бегалци, во споредба со просекот од 1.968 лица дневно во февруари. Во првите два месеци од 2016 година, Средоземното море го поминале повеќе од 100.000 луѓе.

Како што претходно јави МИА, бројот на бегалци и мигранти кои пристигнале на грчките острови е значително намален во последните 24 часа.

Од вчера, во Грција пристигнале вкупно 144 лица, главно Пакистанци. Поточно, на Лезбос пристигнале 17, на Хиос 63 и на Самос 64 бегалци и мигранти.

Најчитани вести