четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Во понеделник премиера на документарниот филм за Мајка Тереза

terezaa

Последни вести

Првиот од четирите дела на документарниот филм посветен на Мајка Тереза со наслов „Тереза и Јас” во режија на Теона С. Митевска премиерно ќе се емитува во понеделник 12 јануари во 17.45 на МТВ 1.

Документарниот филм е направен во копродукција со Македонската национална телевизија, и е составен од 4 дела кои ќе бидат прикажани ден по ден од понеделник до четврток во истиот термин.

Документарниот филм зборува за животот на Мајката Тереза, со извонредни и пред се крајно искрени интервјуа кои ја откриваат ова неверојатна жена која доаѓа од Македонија и го објаснуваат нејзиното дело и оставштина. Филмот зборува за нејзината посветеност, за нејзините дилеми, за нејзината упорнот, за нејзината енергичност, за нејзината неверојатна храброст. Материјалот содржи и критички гласови и објективен пристап кон грандиозното животно дело на оваа жена со неверојатна енергија и посветеност и ни овозможува да ги согледаме значењето и влијанието кое таа сеуште го има.

Документарниот филм е сниман во Индија, во Калкута и во Дарџелинг, во Ватикан и во Македонија. Директор на фотографија е Белгијанката Вирџини Сен Мартен, (Индија и Македонија) Антоан Белан (Ватикан) и Дејан Димевски (Македонија). Оргинална музика е на Владимир Каевски, а користени се и траки од Мизар.

Најчитани вести