недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 17

Во понеделник средба на Обама и европските лидери

Претседателот на САД, Барак Обама и лидерите на најголемите земји од Европската унија (Германија, Франција, Велика Британија и Италија) ќе се сретнат в понеделник во Германија, соопшти денеска Кабиентот на британскиот премиер Дејвид Камерон.

100252175

Поврзани вести

Обама, Камерон, германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот премиер Франсоа Оланд и италијанскиот премиер Матео Ренци ќе разговараат за борбата против ИД, ситуацијата во Либија и миграциската криза.

Според најавата пак на Елисејската палата, средбата ќе биде од неофицијален карактер и ќе се одржи во северниот германски град Хановер.

Најчитани вести