Свет

Во понеделник средба на Обама и европските лидери

Во понеделник средба на Обама и европските лидери

Обама, Камерон, германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот премиер Франсоа Оланд и италијанскиот премиер Матео Ренци ќе разговараат за борбата против ИД, ситуацијата во Либија и миграциската криза.

Според најавата пак на Елисејската палата, средбата ќе биде од неофицијален карактер и ќе се одржи во северниот германски град Хановер.