среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Во поплавите на Филипините загинаа 37 лица

Ова подрачје во демекври 2012-тата година го погоди разорен тајфун во кој што животот го загубија околу 2.000 лица.

poplavi filipini

Поврзани вести

Најмалку 37 лица загинаа, а повеќе од 200.000 се принудени да ги напуштат домовите во југоисточниот дел на Филипините поради поплавите и лизгање на земјиштето предизвикани од силните дождови.

Скоро 13.000 лица во последните 24 часа ги напуштиле селата долж надојдената река Агусан на јужниот остров Минданао, кој што се подготвува и за да удар на тропска бура.

Повеќе од 218.000 луѓе нашле привремено засолниште во училиштата и другите владини згради ширум источниот дел на Минданао. Некои од нив се таму уште од 10-ти јануари, кога започнаа да паѓаат поројни дождови.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести