четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 47

Во поплавите во Непал загинаа најмалку 49 лица

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи на Непал, Депак Кафлеа, наведе дека се очекува биланост на загинати лица да се зголеми.

Documentation of Floods in Thailand

Последни вести

Најмалку 49 лица загинаа во поплавите и одроните во Непал, додека илјадници лица беа принудени да ги напуштат нивните домови.

ДПА јави дека, во поплавите се повредени најмалку 20 лица.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи на Непал, Депак Кафлеа, наведе дека се очекува биланост на загинати лица да се зголеми.

Тој истакна дека спасувачките екипи постојано работат во погодените подрачја.

Обилни дождови погодија повеќе од десет дистрикти во источниот дел на Напал, како и одредени подрачја во западниот дел на земјата, со што беа предизвикани поплави и одрони.

Најчитани вести