Свет

Во пожарот во Австралија изгоре 121 куќа

Во пожарот во Австралија изгоре 121 куќа
Во пожарот во Австралија изгоре 121 куќа

Во западна Австралија беснеат пожари, а бројот на куќи што се проголтани од огнената стихија се накачи на 121, додека три лица се водат за исчезнати, јави Танјуг.

Пожар го зафати Јарлоп, 110 километри јужно од Перт, а стотици пожарникари и натаму се борат да ги изгаснат огнот.

– Ситуацијата е многу предизвикувачка за нас – изјави претставникот на пожарникарската и итна служба Вејн Грегсон.

pozar1

pozar2

Според премиерот на Западна Австралија, Колин Барнет, ситуацијата е означена како природна катастрофа, што на граѓаните им овозможува да добијат повеќе финансиски средства.

pozar3