среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 57

ФОТО: Во Преторија откриена статуа на Нелсон Мандела

mandela-statua

Поврзани вести

Ден по неговиот погреб во јужноафриканската престолнина Преторија беше откриена статуа на починатиот лидер Нелсон Мандела. Споменикот висок девет метри се издига пред зградата на Владата.

Во неделата првиот црн претседател на земјата беше погребан по десетдневна жалост. Тој почина на 95-годишна возраст, по долго боледување од белодробна инфекција.

Статуата беше откриена од страна на претседателот на Република Јужна Африка, Џејкоб Зума, на денешниот празник, Денот на помирувањето, што го одбележува крајот на апартхејдот, борбата на која Мандела го посвети својот живот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести