недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Во Прилеп дводневен натпревар во параглајдинг

На дводневниот натпревар што ќе се одржи на полетиштето Трескавец ќе учествуваат 50-тина пилоти од Балканот кои ќе ги покажат своите способности за прецизно слетување.

par

Последни вести

Прилеп денеска ќе биде домаќин на првиот натпревар во параглајдинг „Прилеп Опен 2014“.

На дводневниот натпревар што ќе се одржи на полетиштето Трескавец ќе учествуваат 50-тина пилоти од Балканот кои ќе ги покажат своите способности за прецизно слетување. 

Натпреварот, како што е најавено, ќе го отворат прилепскиот градоначалник Марјан Ристески и американскиот амбасадор Пол Волерс.

Полетиштето Трескавец неодамна беше реновирано со нова опрема како метеролошка станица, рамки за инспекција на параглајдери, информативна табла, летниковец и патокази, обезбедени од страна на УСАИД и општина Прилеп.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести