сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Во Приштина се очекуваат конечните резултати од вонедните парламентарни избори

Централната изборна комисија на Косово треба денеска да ги објави конечните резултати од вонредните парламентарни избори одржани на 8 јуни

Kosovo-elections-2013

Последни вести

Централната изборна комисија на Косово треба денеска да ги објави конечните резултати од вонредните парламентарни избори одржани на 8 јуни.

По признавањето на официјалните изборни резултати, собранието на Косово треба во рок од 30 дена да одржи конститутивна седница. Официјално признавање на резултатите од изборите може да биде откако ќе завршат сите жалбени процеси на политички партии. Тој процес може да трае најмногу пет дена и поради тоа резултатите од изборите не може да се верификуваат пред 2 јули.

На правата седница на парламентот на Косово се очекува да се гласа за нов претседател на парламентот и пет потпретседатели. Напоредно со тоа, претседателската на Косово Атифете Јахјага треба да даде мандат на мандатарот за формирање влада. Мандататор има рок од 15 дена да состави влада.

Според прелиминарните резултати на Изборната комисија објавени на 9 јуни, Демократската партија на Косово и лидерот Хашим Тачи оствари изборна победа со 30,72 отсто гласови. Следува Демократскиот сојуз на Косово со 25,72 отсто, а трети се Самоопределување со 13,51 отсто. Алијансата за иднина на Косово и лидерот Рамуш Харадинај добија 9,58 отсто гласови, а во парламентот на Косово влегуваат и Иницијатива за Косово со 5,24 отсто добиени гласови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести