петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Во протестите во Париз уапсени 12 лица

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ“ во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција.

133141488

Поврзани вести

Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се обиделе да го пробијат полицискиот кордон околу Плоштадот на републиката, каде демонстрантите веќе три недели одржуваат протести секоја ноќ, се наведува во соопштението.

Во нередите кои избија нешто по полноќ едно полициски возило е запалено, а 12 лица се уапсени поради илегално собирање и фрлање проектили.

Протестите почнаа на 31 март поради најавените реформи на законот за труд, но во меѓувреме демонстрантите протестираат и поради низа други прашања од мигрантската криза до затајувањето данок.

Најчитани вести