вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Во првото полугодие инвестициите достигнале 132,5 милиони евра

investicii

Последни вести

Странските инвестиции во првите шест месеци од годинава достигнале 132.5 милиони евра, или 14 милиони повеќе од истиот период лани, објави Народната Банка.

Најмногу, 118 милиони евра, биле вложени од Швајцарија, а најголемо одлевање на капитал, 105 милиони евра, има кон Франција.

Освен Швајцарија во топ пет инвеститори влегуваат и Турција, Украина, Германија и Обединетото Кралство.

Анализирано по сектори, најголеми вложувања има во рударството 35, производството 31, градежништвото 22 и во услугите 19 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести