сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во пукање на Тајланд, убиено едно лице

Засега не е јасно кој пукал во близина на зградата на владата во Бангкок по повеќенеделните масовни улични протести чиишто учесници бараат од премиерката Јинглук Шинаватра да поднесе оставка и да се заврши политичката доминација на нејзиното семејство.

tajland

Поврзани вести

Едно лице е убиено, а неколку луѓе се повредни на протестите на опозицијата во Бангкок, кога вооружен напаѓач отвори оган на демонстрантите.

Засега не е јасно кој пукал во близина на зградата на владата во Бангкок по повеќенеделните масовни улични протести чиишто учесници бараат од премиерката Јинглук Шинаватра да поднесе оставка и да се заврши политичката доминација на нејзиното семејство.

Истовреме антивладините демонстранти заземаа поголем број места за регистрација на кандидати на југот на земјата, каде што доминира опозицијата, па официјалните лица беа приморани да го суспендираат овој процес во неколку провинции, изјави генералниот секретар на Изборната комисија за АФП.

Претседателката на владата свика избори за 2 февруари со цел да ги заврпи протестите, но сите демонстранти истакнаа дека ќе го блокираат гласањето, бидејќи како што сметаат, истото само ќе го врати на власт кланот Шинаватра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести