петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Во сабота играме против Унгарија

avstrija

Поврзани вести

Ракометарите на Унгарија го освоија третото место во групата Б, што значи дека се првиот наш противник во следната фаза од ЕП во Данска.

Унгарија и Норвешка одиграа нерешено, 26:26, што беше доволно Унгарците да го освојат третото место во групата. Во групата Б првопласирана е Шпанија со три победи, втор е Исланд со една победа еден нерешен резултат и еден пораз, додека Унгарија има скор од еден пораз и два нерешени меча.

Ваквата разврска апсолутно и одговара на Македонија, бидејќи Исланд и Унгарија во следната фаза ќе пренесат по еден бод, откако меѓу себе одиграа нерешено 27:27.

Ваков е редоследот на групата пред стартот на натпреварите од втората фаза:

1. Данска 4
2. Шпанија 4
3. Македонија 2
4. Исланд 1
5. Унгарија 1
6. Австрија 0

18.01.
Македонија – Унгарија

20.01.
Македонија – Исланд

22.01.
Македонија – Шпанија

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести