сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во САД летово се очекува бензините да достигнат најниска цена

nafta ceni berzi makedonija

Последни вести

Возачите во САД летоска ќе имаат најниски цени на бензинот во изминатите шест години, најави Министерството за енергетика, пренесе МИА.

Се очекува просечната цена во државата да се намали за 32 отсто во однос на 2014 година, во просек на 2,4 долари за галон од 3,36 долари што ќе биде најнизок сезонски просек од 2009 година.

Главниот аналитичар за нафта Том Клоза смета дека флуктуациите на цените ќе бидат неизбалансирани, но дека може да се намалат и под два долари во јули и август кога е најголема побарувачката за бензин.

Ниските цени се резултат на тоа што светските залихи на нафта растат побрзо од побарувачката бидејќи е зголемено производството и во Северна Америка и во други делови од светот.

Министерството наведува дека постоечките прогнози може значајно да бидат променети ако се укинат санкциите спрема Иран, бидејќи таа држава има 30 милиони барели нафта во складиштата. Се очекува цената на брентот што ја користат многу американски рафинерии, а која е најважен показател на цената на бензините, оваа година да се намали за 40 отсто.

Најчитани вести