понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во САД постудено отколку на Марс

Дури поларната мечка во зоолошката градина во Чикаго била пренестена на потопло

zamrznata kuka sad

Поврзани вести

Поради арктичкиот студ многу делови на САД и Канада беа постудени отколку површината на Марс и во цела Канада и сите американски држави, температурите беа под нула.

Во Чикаго било толку студено поради што поларната мечка од зоолошката градина „Линколн“ е префрлена во затворен простор за да се загрее.

Но, најопасниот студ, од кој што за минута настанува замрзнување, а смртта настапува во рок од неколку часа, го погоди Средниот запад откако поларната струја донесе студен воздуг од Арктикот.

Училиштата, фирмите и зградите на државната администрација се затворени. Водоводните цевки се замрзнати, авионите не летаат, возовите се запренни, а патиштата и тротоарите се замрзнати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести