петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Сараево ќе се открие споменикот на Јован Павле Втори

Споменикот ќе го откријат Винко Пуљиќ и Фрањо Топиќ, а споменикот ќе го благослови кардиналот Пуљиќ.

saraevo

Поврзани вести

Во Сараево утре, пред Катедралата Срце Исусово ќе се одржи свеченост по повод откривањето и благослов на споменикот на папата свети Јован Павле Втори.

Програмата ќе започне напладне на Светата миса во сараевската Катедрала која ќе ја предводи кардиналот Винко Пуљиќ.

По мисата, предвидено е и обраќање на високи официјални лица.

Споменикот ќе го откријат Винко Пуљиќ и Фрањо Топиќ, а споменикот ќе го благослови кардиналот Пуљиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести