недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Во Сараево пронајдена бомба тешка половина тон

При изведба на градежни работи во сараевската населба Бољаков Поток, пронајдена е неексплодирана авионска бомба тешка половина тон

41865_regjag3granate-nadjene-u-okolini-magacina_f

Последни вести

При изведба на градежни работи во сараевската населба Бољаков Поток, пронајдена е неексплодирана авионска бомба тешка половина тон, соопштил в.д. директорот на Федералната управа за цивилна заштита на Босна и Херцеговина, Фахрудин Солак.

Веројатно се работи за бомба која останала уште од времето на Втората светска војна. Тоа е бомба со голема разорна моќ.

Тој информира дека локацијата околку бомба е оградена и дека експлозиваната направа се подготвува за транспорт на безбедна локација.

Солак најави дека е можно пред поместувањето на бомбата да биде спроведена и евакуација на населението што живее близу локацијата на која се наоѓа експлозивната направа.

„Веројатно се работи за бомба која останала уште од времето на Втората светска војна. Тоа е бомба со голема разорна моќ. Ги преземавме сите мерки за да го заштитмен населението“, нагласи Солак.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести