недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Во Саудиска Арабија ја забранија Нова Година

saudiska arabija

Последни вести

На религиозната полиција во Саудиска Арабија, каде што се применува сурова форма на исламот, и се отвора работа пред Нова година, пренесува „АФП“.

Според локалните медиуми, религиозната полиција, повикувајќи се на „фатва“ – верски декрет, издаден од високиот комитет на улемите, го забранува празнувањето на Нова Година.

Посебни предупредувања се упатени кон цвеќарниците и продавниците за подароци, да не продаваат црвени цвеќиња, мечињата и други подароци со кои може да се поврзе празникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести