понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во септември намалени цените на угостителските услуги

top-deset-lista-na-najdobri-restorani-vo-svetot-131948-564x272

Последни вести

Цените на угостителските услуги во септември во однос на август годинава се намалени за 0,2 проценти. Како што објави денеска Државниот завод за статистика, споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите „храна“ за 0,7 проценти, а во групата „ноќевања“ намалување за 2,7 проценти.

Во септември годинава, во однос на истиот месец лани, цените на угостителските услуги се намалени за 1,4 проценти.

Во периодот јануари- септември годинава, во однос на истиот период од минатата година, цените се намалени за 0,8 проценти, а во однос на декември минатата година се зголемени за 0,4 проценти, говорат податоците на Статистика.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести