понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Во Северна Јапонија наврнаа речиси два метра снег

sneggg

Последни вести

Делови од северна Јапонија денеска се потполно затрупани со снег, кој достигна височина од речиси два метри, а најпогоден е градот Раусу на најсеверниот јапонски остров Хоакидо, пишува Танјуг, повикувајќи се на АФП.

Околу 50 војници се упатени да им помогнат на жителите од градот во расчистување на улиците и просторот околу куќите во градот.

Градските власти изјавиле дека граѓаните се предупредени да останат во своите домови, ако тоа е возможно.

Снежната бура започнала во Јапонија во текот на викендот, а метеоролозите прогнозираат засилен ветер и нови врнежи во регионот.

Во понеделникот беа откажани околу 100 возови, поради што 4.660 патници неможеа да отпатуваат.

Најчитани вести