Свет

Во Северна Кореја јавно егзекутирани високи претставници на власта

Во Северна Кореја јавно егзекутирани високи претставници на власта

Северна Кореја во почетокот на месецов јавно ги погуби Ли Јон-џин, виш чиновник во Министерството за образование, и Хван Мин, поранешен министер за земјоделство, за непочитување на лидерот Ким Џонг-ун, јавуваат локални медиуми, пренесува БТА.

Ким ја презеде власта во 2011 по смртта на неговиот татко Ким Џонг-ил. За да ја зацврсти власта, тој врши чистки и егзекуции на високи кадри во власта коишто ги смета за закана, коментираат јужнокорејски официјални претставници.

Засега оваа информација не е потврдена од независен извор.