петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 62

Во Шпанија уапсени 12 лица осомничени за тероризам

spanija-policija-main-epa

Последни вести

Шпанската полиција уапсила 12 лица осомничени за членство во криминална организација со терористички цели, објави МИА.

Во соопштението на полицијата се посочува дека лицата кои биле уапсени вчера се членови на организацијата „Координирани ахархистички групи“ и се осомничени за саботажи, поставување експлозивни направи и подготвување терористички акти.

Во операцијата се уапсени уште 14 лица поради пружање отпор. Апсењата се извршени во Мадрид, Барселона, Валенсија и Гранада.

 

Најчитани вести