сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Во Штип прогласена епидемија на жолтица

zzolticaaaa

Поврзани вести

Епидемија на жолтица е прогласена во Штип.

На Инфективното одделение овој месец се хоспитализирани најмалку 20 лица, а последниве три месеци има 27 случаи на заразување со жолтица.

Поради прогласувањето на епидемија во детските градинки се прават засилени хигиенски контроли и темелни чистења на сите занимални. Од четвртокот екипите на Центарот за јавно здравје почнаа дезинфекција и во училиштата во Штип.

Причинителот на заразата сè уште не е познат, а меѓу пациентите нема никаква поврзаност и сите се од различни делови од градот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести