вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Во шумските пожари во Австралија повредени 30 пожарникари

pozzariii_avstralija

Последни вести

Околу 30 пожарникари се  полесно повредени при обидот да го изгаснат пожарот во сојузната држава Јужна Австралија, пред најавеното зголемување на температурата до 38 стрепени Целзиусови в среда и засилување на ветровите, пренесе МИА.

Спасувачките екипи соопштија дека огнот може да зафати нови 13.000 хектари шума.

Во погодениот реон живеат околу 40.000 луѓе кои се занимаваат со земјоделство и лозарство.

Метеоролозите наведуваат дека временските услови во сојузната држава Јужна Австралија се најтешки од 1983 година кога во пожари во државите Викторија и Јужна Австралија загинаа над 70 луѓе и изгореа илијада домови. 

фото: bbc

Најчитани вести