четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Во Шведска денеска се одржуваат парламентарни избори

stokholm

Поврзани вести

Во Шведска денеска се одржуваат парламентарните избори на кои најголеми шанси за победа имаат социјалдемократите.

На шведската политичка сцена и претстои голема промена, најголема во текот на изминатата деценија, бидејќи шведските социјалдемократи имаат шанса на изборите да ја вратат власта во земјата.

Фаворит за иден премиер на Шведскла е Стефан Лоефвен, кој според последните мерења на рејтинзите, социјалдемократите имаат поддршка од преку 29 отсто од бирачите, пренесува АФП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести