петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во силниот земјотрес повредени 120 лица

zemjotres

Поврзани вести

Сто и дваесет лица се повредени во вчерашниот земјотрес со јачин аод шест степени според Рихтеровата скала кој ја потресе северна Калифорнија.

Како последица на земјотресот избиле повеќе пожари, оштетени биле некои историски згради, а без електрична енергија останале илјадници домови и продавници во заливот Сан Франциско.

Најмалку 120 лица се повредени, претежно со исеченици, а две лица се хоспитализирани поради срцев удар, а три поради скршеници.

Три лица, од кои двајца возрасни и едно дете се потешко повредени.

Гувернерот на Калифорнија Џери Браун прогласи поради вонредна состојба во делови од американската сојузна држава, при што државните служби добиле упатства, како да се ангажираат за помош на населението и во расчистување на разурнатите објекти.

Ова е најсилниот земјотрес, кој го потресе подрачјето на Заливот Сан Франциско од 1989 година, кога беше регистриран земјотрес од 6,9 степени и во кој загинаа повеќе од 60 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести