сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Сирија ослободен дански фотограф

Syrians jumping border with Israel 150511

Поврзани вести

Данскиот фотограф, Даниел Ри Отесен, е ослободен во Сирија по 13 месеци поминати во заробеништво, соопшти Министерството за надворешни работи на Данска.

Отесен бил заробен на 17 мај 2013 година откако заминал да ги документира во Сирија конфликтите и животните услови на цивилите, а посебно на децата.

Во соопштението се наведува дека и покрај околностите, фотографот добро се чувствува и наскоро ќе биде со своето семејство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести