вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Во Сирија ранет Косовецот што сечеше глави

983B4F41E0A772438A57EC2C899A74F4

Поврзани вести

Kосовските медиуми на големо ја пренесуваат веста дека познатиот косовски џихадист, кој ставаше фотографии на кои се гледа како сече глава на младо момче, Лавдрим Мухаџери, е ранет во борбите во Сирија, пишува Дневник.

Медиумите цитираат статус на пријател на Мухаџери на социјалните мрежи.

– На Лавдрим Мухаџери здравјето му е добро и тој е дома, а не во болница. Да заздрави од раната и операцијата и да се врати на фронт заедно со другите лавови – напишал пријателот на Мухаџери, Салеел Ал Саварим.

Во истиот статус пријателот на Мухаџери го осудува апсењето на оџата Зекирија Ќазими, кој пред неколку дена беше ставен зад решетки поради сомнеж дека регрутирал Kосовци во војната во Сирија.

Со последниот загинат официјалниот број на Албанци од регионов кои ги загубија животите борејќи се во редовите на џихадистичките групи во Сирија и во Ирак се искачи на 36, од кои седуммина се од Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести