понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во сириски напад врз територија на ИД загинаа 43 цивили

id

Последни вести

Најмалку 43 цивили загинаа во воздушниот напад на сириската армија на територијата која е под контрола на џихадистите од Исламска држава, соопшти денеска сириската Опсерваторија за човекови права, пренесува МИА.

– Цел на нападите бил сточниот пазар во областа Тал Хамис, која е под контрола на ИД , соопшти Организацијата.

Тал Хамис се наоѓа во провинцијата Хасекех, чиуј поголем дел е под контрола на припадниците на сириските власти и курдските сили, но некои подрачја се под контрола на џихадистите.

Опсерваторија за човекови права претходно соопшти дека во воздушните напади во истото подрачје вчера загинаа 27 луѓе. 

Најчитани вести