среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Во Скопје вчера 12 сообраќајки, седум повредени

Затекнати биле 44 непрописно паркирани возила, а санкционирани се и четворица возачи на велосипеди со мотор

policija-lenta

Поврзани вести

Во текот на вчерашниот ден во Скопје се случиле 12 сообраќајни незгоди, од кои во четири со полесни телесни повреди се здобиле четири лица, а пет поминале само со материјална штета. Се случиле и три незгоди во кои со тешки телесни повреди се здобиле три лица, а со телесни повреди се здобиле седум лица.

Како што соопшти СВР Скопје, сообраќајната полиција санкционирала 13 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи поминале на црвено светло на семафорот, 10 возачи ги управувале своите возила без возачка дозвола, односно нерегистрирани, а 11 возачи не го користеле сигурносниот појас или го користеле мобилниот телефон.

Затекнати биле 44 непрописно паркирани возила, а санкционирани се и четворица возачи на велосипеди со мотор, мопеди и мотоцикли кои за време на возење на пат не го носеле заштитниот шлем на глава.

Со помош на специјалното возило „пајак“ биле отстранети 65 возила

Најчитани вести