недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Во Словачка 15 кандидати во трка за претседател

robert fico

Поврзани вести

Петанаесет кандидати ќе учествуваат во трката за нов претседател на Словачка, бидејќи до полноќ ги предадоа документите за кандитатура, објавија словачките медиуми.

Секој од кандидатите морал да собере и да предаде најмалку 15 илјади потписи од Словаците или да има поддршка од најмалку 14 членови на словачкиот парламент.

Најмногу шанси за да го наследи актуелниот претседател Иван Гашпаровиќ, чијшто мандат истекува на 15 јуни, има сегашниот левичарски настроен премиер Роберт Фичо, проценуваат аналитичарите.

Други истакнати кандидат се Милан Кназко водечка фигура во револуцијата со која 1989 е срушен комунистичкиот режим во Чехословачка, како и поранешниот антикомунистички дисидент и конзервативец Јан Чарногурски. 

Првиот круг на гласање за претседател закажане е за 15 март, а доколку ниту еден кандидат не освои повеќе од 50 отсто од гласовите, вториот ќе се одржи на 29 март.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести