недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Во Словенија една четвртина од домаќинствата се без електрична енергија

sneg na straza

Поврзани вести

Словенија ја зафати снежна бура, што се покажа како најсилна во последните неколку децении.

Поради обилните снежни врнежи и голомразицата без струја останале околу една четвртина од домаќинствата во земјата, пренесе „Би-Би-Си“. Околу 250.000 лица се погодени од лошите временски услови.

Владата на Словенија побара помош од соседните земји и да обезбедат преносни дизел генератори. Според првичните проценки на властите, обновата на инфраструктурата на земјата може да потрае неколку месеци.

Лошото време ги зафати иХрватска и Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести