понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Во Словенија регистрирани 87 хомосексуални бракови

gej dvojka

Поврзани вести

Со новиот правилник за регистрација на истополни партнерски заедници во Словенија, каде што веќе има 87 двојки, ќе им бидат овозможени истите услови како и оние кои што ги уживаат и хетеросексуалните бракови.

Имено, Словенија ќе им овозможи овие двојки да ја регистрираат својата врска во истите службени простории и во исто време како и брачните партнери, пишува љубљански „Дневник“. Досега исполните двојки своите врски ќе може да ги регистрираат во општинските управи само во работно време, според законот за истополно партнерство донесен во 2005-та година.

Своите врски на основа на тој закон веќе ги регистрирали 87 двојки. Словенечката влада овој правилник го донела по жалбата на една лезбијска двојка која била одбиена да ја регистрира својата врска во сабота во свечена сала во која што се венчаат брачни двојки и дека со тоа биле дискриминирани.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести